TARR335K020
detaildesc
TARR335K020
KYOCERA AVX
Product No:
TARR335K020
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Description:
CAP TANT 3.3UF 10% 20V AXIAL
User Guide
Mfr KYOCERA AVX
Type Molded
Series TAR
Package Tape & Reel (TR)
Features General Purpose
Tolerance ±10%
Capacitance 3.3 µF
Failure Rate -
Lead Spacing -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Axial
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 20 V
Lifetime @ Temp. -
Size / Dimension 0.098" Dia x 0.291" L (2.50mm x 7.40mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code R
ESR (Equivalent Series Resistance) 5.5Ohm