TAP686K006SRS
detaildesc
TAP686K006SRS
KYOCERA AVX
Product No:
TAP686K006SRS
Description:
CAP TANT 68UF 10% 6.3V RADIAL
Series TAP
Package Tape & Box (TB)
Features General Purpose
Tolerance ±10%
Capacitance 68 µF
Failure Rate -
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 6.3 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.256" Dia (6.50mm)
Height - Seated (Max) 0.394" (10.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code G
ESR (Equivalent Series Resistance) 1.8Ohm