TAP565K025SCS
detaildesc
TAP565K025SCS
KYOCERA AVX
Product No:
TAP565K025SCS
Description:
CAP TANT 5.6UF 10% 25V RADIAL
Series TAP
Package Bulk
Features General Purpose
Tolerance ±10%
Capacitance 5.6 µF
Failure Rate -
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 25 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.200" Dia (5.08mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C