TAP476M025SRW
detaildesc
TAP476M025SRW
KYOCERA AVX
Product No:
TAP476M025SRW
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Description:
CAP TANT 47UF 20% 25V RADIAL
User Guide
Mfr KYOCERA AVX
Type Conformal Coated
Series TAP
Package Tape & Reel (TR)
Features General Purpose
Tolerance ±20%
Capacitance 47 µF
Failure Rate -
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Product Status Active
Voltage - Rated 25 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.354" Dia (9.00mm)
Height - Seated (Max) 0.512" (13.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code M
ESR (Equivalent Series Resistance) 1Ohm