TAP476M020FCS
detaildesc
TAP476M020FCS
KYOCERA AVX
Product No:
TAP476M020FCS
Description:
CAP TANT 47UF 20% 20V RADIAL
Series TAP
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features General Purpose
Tolerance ±20%
Capacitance 47 µF
Failure Rate -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 20 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.335" Dia (8.50mm)
Height - Seated (Max) 0.701" (17.80mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code K
ESR (Equivalent Series Resistance) 1.2Ohm @ 100kHz