TAP476K006SRS
detaildesc
TAP476K006SRS
KYOCERA AVX
Product No:
TAP476K006SRS
Description:
CAP TANT 47UF 10% 6.3V RADIAL
Series TAP
Package Tape & Box (TB)
Features General Purpose
Tolerance ±10%
Capacitance 47 µF
Failure Rate -
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 6.3 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.236" Dia (6.00mm)
Height - Seated (Max) 0.394" (10.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code F
ESR (Equivalent Series Resistance) 2Ohm