TAP475M050HSB
detaildesc
TAP475M050HSB
KYOCERA AVX
Product No:
TAP475M050HSB
Description:
CAP TANT 4.7UF 20% 50V RADIAL
Series TAP
Package Bulk
Features General Purpose
Tolerance ±20%
Capacitance 4.7 µF
Failure Rate -
Lead Spacing 0.250" (6.35mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 50 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.256" Dia (6.50mm)
Height - Seated (Max) 0.453" (11.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code G
ESR (Equivalent Series Resistance) 2.5Ohm