TAP475M016BRS
detaildesc
TAP475M016BRS
KYOCERA AVX
Product No:
TAP475M016BRS
Description:
CAP TANT 4.7UF 20% 16V RADIAL
Series TAP
Package Tape & Box (TB)
Features General Purpose
Tolerance ±20%
Capacitance 4.7 µF
Failure Rate -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 16 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.177" Dia (4.50mm)
Height - Seated (Max) 0.295" (7.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code B
ESR (Equivalent Series Resistance) 5Ohm