TAP475M010GSB
detaildesc
TAP475M010GSB
KYOCERA AVX
Product No:
TAP475M010GSB
Description:
CAP TANT 4.7UF 20% 10V RADIAL
Series TAP
Package Bulk
Features General Purpose
Tolerance ±20%
Capacitance 4.7 µF
Failure Rate -
Lead Spacing 0.125" (3.18mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 10 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.177" Dia (4.50mm)
Height - Seated (Max) 0.335" (8.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code A
ESR (Equivalent Series Resistance) 8Ohm