TAP474K035SRN
detaildesc
TAP474K035SRN
KYOCERA AVX
Product No:
TAP474K035SRN
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Description:
CAP TANT 0.47UF 10% 35V RADIAL
User Guide
Mfr KYOCERA AVX
Type Conformal Coated
Series TAP
Package Tape & Reel (TR)
Features General Purpose
Tolerance ±10%
Capacitance 0.47 µF
Failure Rate -
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Product Status Active
Voltage - Rated 35 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.177" Dia (4.50mm)
Height - Seated (Max) 0.276" (7.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code A
ESR (Equivalent Series Resistance) 13Ohm