TAP336M035HSB
detaildesc
TAP336M035HSB
KYOCERA AVX
Product No:
TAP336M035HSB
Description:
CAP TANT 33UF 20% 35V RADIAL
Series TAP
Package Bulk
Features General Purpose
Tolerance ±20%
Capacitance 33 µF
Failure Rate -
Lead Spacing 0.250" (6.35mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 35 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.354" Dia (9.00mm)
Height - Seated (Max) 0.571" (14.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code M
ESR (Equivalent Series Resistance) 1Ohm