TAP336K025FCS
detaildesc
TAP336K025FCS
KYOCERA AVX
Product No:
TAP336K025FCS
Description:
CAP TANT 33UF 10% 25V RADIAL
Series TAP
Package Bulk
Features General Purpose
Tolerance ±10%
Capacitance 33 µF
Failure Rate -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 25 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max) 0.512" (13.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code J
ESR (Equivalent Series Resistance) 1.2Ohm