TAP226M016FCS
detaildesc
TAP226M016FCS
KYOCERA AVX
Product No:
TAP226M016FCS
Description:
CAP TANT 22UF 20% 16V RADIAL
Series TAP
Package Bulk
Features General Purpose
Tolerance ±20%
Capacitance 22 µF
Failure Rate -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 16 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.236" Dia (6.00mm)
Height - Seated (Max) 0.453" (11.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code F
ESR (Equivalent Series Resistance) 2Ohm