TAP226K010GSB
detaildesc
TAP226K010GSB
KYOCERA AVX
Product No:
TAP226K010GSB
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Description:
CAP TANT 22UF 10% 10V RADIAL
User Guide
Mfr KYOCERA AVX
Type Conformal Coated
Series TAP
Package Bulk
Features General Purpose
Tolerance ±10%
Capacitance 22 µF
Failure Rate -
Lead Spacing 0.125" (3.18mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Product Status Active
Voltage - Rated 10 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.217" Dia (5.50mm)
Height - Seated (Max) 0.413" (10.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code E
ESR (Equivalent Series Resistance) 2.7Ohm