TAP225J035GSB
detaildesc
TAP225J035GSB
KYOCERA AVX
Product No:
TAP225J035GSB
Description:
CAP TANT 2.2UF 5% 35V RADIAL
Series TAP
Package Bulk
Features General Purpose
Tolerance ±5%
Capacitance 2.2 µF
Failure Rate -
Lead Spacing 0.125" (3.18mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 35 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.177" Dia (4.50mm)
Height - Seated (Max) 0.354" (9.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code B
ESR (Equivalent Series Resistance) 5Ohm