TAP225J020CRS
detaildesc
TAP225J020CRS
KYOCERA AVX
Product No:
TAP225J020CRS
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Description:
CAP TANT 2.2UF 5% 20V RADIAL
User Guide
Mfr KYOCERA AVX
Type Conformal Coated
Series TAP
Package Tape & Box (TB)
Features General Purpose
Tolerance ±5%
Capacitance 2.2 µF
Failure Rate -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Product Status Active
Voltage - Rated 20 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.177" Dia (4.50mm)
Height - Seated (Max) 0.335" (8.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code A
ESR (Equivalent Series Resistance) 7Ohm