Home / Tantalum Capacitors / TAP157K016CCS-QUAL
TAP157K016CCS-QUAL
detaildesc
TAP157K016CCS-QUAL
KYOCERA AVX
Product No:
TAP157K016CCS-QUAL
Description:
CAP TANT 150UF 10% 16V RADIAL
Series TAP
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features General Purpose
Tolerance ±10%
Capacitance 150 µF
Failure Rate -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 16 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.354" Dia (9.00mm)
Height - Seated (Max) 0.630" (16.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code N
ESR (Equivalent Series Resistance) 600mOhm @ 100kHz