TAP156M010CLZ
detaildesc
TAP156M010CLZ
KYOCERA AVX
Product No:
TAP156M010CLZ
Description:
CAP TANT 15UF 20% 10V RADIAL
Series TAP
Package Bulk
Features General Purpose
Tolerance ±20%
Capacitance 15 µF
Failure Rate -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 10 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max) 0.413" (10.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code D
ESR (Equivalent Series Resistance) 3.7Ohm