TAP156M006SRS
detaildesc
TAP156M006SRS
KYOCERA AVX
Product No:
TAP156M006SRS
Description:
CAP TANT 15UF 20% 6.3V RADIAL
Series TAP
Package Tape & Box (TB)
Features General Purpose
Tolerance ±20%
Capacitance 15 µF
Failure Rate -
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 6.3 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max) 0.335" (8.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code C
ESR (Equivalent Series Resistance) 5Ohm