TAP156M006CCS
detaildesc
TAP156M006CCS
KYOCERA AVX
Product No:
TAP156M006CCS
Description:
CAP TANT 15UF 20% 6.3V RADIAL
Series TAP
Package Bulk
Features General Purpose
Tolerance ±20%
Capacitance 15 µF
Failure Rate -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 6.3 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max) 0.394" (10.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code C
ESR (Equivalent Series Resistance) 5Ohm