TAP156K035HSB
detaildesc
TAP156K035HSB
KYOCERA AVX
Product No:
TAP156K035HSB
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Description:
CAP TANT 15UF 10% 35V RADIAL
User Guide
Mfr KYOCERA AVX
Type Conformal Coated
Series TAP
Package Bulk
Features General Purpose
Tolerance ±10%
Capacitance 15 µF
Failure Rate -
Lead Spacing 0.250" (6.35mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Product Status Active
Voltage - Rated 35 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.276" Dia (7.00mm)
Height - Seated (Max) 0.472" (12.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code H
ESR (Equivalent Series Resistance) 1.6Ohm