TAP156K035CCS
detaildesc
TAP156K035CCS
KYOCERA AVX
Product No:
TAP156K035CCS
Description:
CAP TANT 15UF 10% 35V RADIAL
Series TAP
Package Bulk
Features General Purpose
Tolerance ±10%
Capacitance 15 µF
Failure Rate -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 35 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.276" Dia (7.00mm)
Height - Seated (Max) 0.472" (12.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code H
ESR (Equivalent Series Resistance) 1.6Ohm