TAP107M010CRW
detaildesc
TAP107M010CRW
KYOCERA AVX
Product No:
TAP107M010CRW
Description:
CAP TANT 100UF 20% 10V RADIAL
Features General Purpose
Tolerance ±20%
Capacitance 100 µF
Failure Rate -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 10 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.335" Dia (8.50mm)
Height - Seated (Max) 0.551" (14.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code K
ESR (Equivalent Series Resistance) 1Ohm