TAP106M006SPA
detaildesc
TAP106M006SPA
KYOCERA AVX
Product No:
TAP106M006SPA
Description:
CAP TANT 10UF 20% 6.3V RADIAL
Series TAP
Package Bulk
Features General Purpose
Tolerance ±20%
Capacitance 10 µF
Failure Rate -
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 6.3 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.177" Dia (4.50mm)
Height - Seated (Max) 0.295" (7.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code B
ESR (Equivalent Series Resistance) 6Ohm