TAP106K016DCS
detaildesc
TAP106K016DCS
KYOCERA AVX
Product No:
TAP106K016DCS
Description:
CAP TANT 10UF 10% 16V RADIAL
Series TAP
Package Bulk
Features General Purpose
Tolerance ±10%
Capacitance 10 µF
Failure Rate -
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 16 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max) 0.354" (9.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code D
ESR (Equivalent Series Resistance) 3.2Ohm