TAP105K025SRS
detaildesc
TAP105K025SRS
KYOCERA AVX
Product No:
TAP105K025SRS
Description:
CAP TANT 1UF 10% 25V RADIAL
Series TAP
Package Cut Tape (CT)
Features General Purpose
Tolerance ±10%
Capacitance 1 µF
Failure Rate -
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 25 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.177" Dia (4.50mm)
Height - Seated (Max) 0.276" (7.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code A
ESR (Equivalent Series Resistance) 10Ohm