TACR156M006XTA
detaildesc
TACR156M006XTA
KYOCERA AVX
Product No:
TACR156M006XTA
Description:
CAP TANT 15UF 20% 6.3V 0805
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features General Purpose
Tolerance ±20%
Capacitance 15 µF
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Product Status Active
Voltage - Rated 6.3 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension 0.079" L x 0.053" W (2.00mm x 1.35mm)
Height - Seated (Max) 0.059" (1.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code R
ESR (Equivalent Series Resistance) 5Ohm @ 100kHz