TACK104M016PTA
detaildesc
TACK104M016PTA
KYOCERA AVX
Product No:
TACK104M016PTA
Description:
CAP TANT 0.1UF 20% 16V 0402
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features General Purpose
Tolerance ±20%
Capacitance 0.1 µF
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Product Status Active
Voltage - Rated 16 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max) 0.028" (0.70mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code K
ESR (Equivalent Series Resistance) 40Ohm @ 100kHz