TACA107M004ATA
detaildesc
TACA107M004ATA
KYOCERA AVX
Product No:
TACA107M004ATA
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Description:
CAP TANT 100UF 20% 4V 1206
User Guide
Mfr KYOCERA AVX
Type Molded
Series TACmicrochip®, TAC
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features General Purpose
Tolerance ±20%
Capacitance 100 µF
Failure Rate M (1%)
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Product Status Active
Voltage - Rated 4 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max) 0.071" (1.80mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code A
ESR (Equivalent Series Resistance) 1Ohm @ 100kHz