TAAC156M050G
detaildesc
TAAC156M050G
KYOCERA AVX
Product No:
TAAC156M050G
Description:
CAP TANT 15UF 20% 50V AXIAL
Features Wet Tantalum
Tolerance ±20%
Capacitance 15 µF
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 50 V
Lifetime @ Temp. -
Size / Dimension 0.295" Dia x 0.681" L (7.50mm x 17.30mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code C
ESR (Equivalent Series Resistance) 1.2Ohm