TAAC106M050G
detaildesc
TAAC106M050G
KYOCERA AVX
Product No:
TAAC106M050G
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Description:
CAP TANT 10UF 20% 50V AXIAL
User Guide
Mfr KYOCERA AVX
Type Hermetically Sealed
Series TAA
Package Tape & Reel (TR)
Features Wet Tantalum
Tolerance ±20%
Capacitance 10 µF
Failure Rate -
Lead Spacing -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Axial
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 50 V
Lifetime @ Temp. -
Size / Dimension 0.295" Dia x 0.681" L (7.50mm x 17.30mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code C
ESR (Equivalent Series Resistance) 1.6Ohm