TAAB685K035G
detaildesc
TAAB685K035G
KYOCERA AVX
Product No:
TAAB685K035G
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Description:
CAP TANT 6.8UF 10% 35V AXIAL
User Guide
Mfr KYOCERA AVX
Type Hermetically Sealed
Series TAA
Package Tape & Reel (TR)
Features Wet Tantalum
Tolerance ±10%
Capacitance 6.8 µF
Failure Rate -
Lead Spacing -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Axial
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 35 V
Lifetime @ Temp. -
Size / Dimension 0.193" Dia x 0.472" L (4.90mm x 12.00mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code B
ESR (Equivalent Series Resistance) 2Ohm