TAAB106K010G
detaildesc
TAAB106K010G
KYOCERA AVX
Product No:
TAAB106K010G
Description:
CAP TANT 10UF 10% 10V AXIAL
Features Wet Tantalum
Tolerance ±10%
Capacitance 10 µF
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 10 V
Lifetime @ Temp. -
Size / Dimension 0.193" Dia x 0.472" L (4.90mm x 12.00mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code B
ESR (Equivalent Series Resistance) 2.6Ohm