TAAA335M016G
detaildesc
TAAA335M016G
KYOCERA AVX
Product No:
TAAA335M016G
Description:
CAP TANT 3.3UF 20% 16V AXIAL
Features Wet Tantalum
Tolerance ±20%
Capacitance 3.3 µF
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 16 V
Lifetime @ Temp. -
Size / Dimension 0.142" Dia x 0.283" L (3.60mm x 7.20mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code A
ESR (Equivalent Series Resistance) 6Ohm