TAAA225K020G
detaildesc
TAAA225K020G
KYOCERA AVX
Product No:
TAAA225K020G
Description:
CAP TANT 2.2UF 10% 20V AXIAL
Features Wet Tantalum
Tolerance ±10%
Capacitance 2.2 µF
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 20 V
Lifetime @ Temp. -
Size / Dimension 0.142" Dia x 0.283" L (3.60mm x 7.20mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code A
ESR (Equivalent Series Resistance) 6.5Ohm