TAAA224M035G
detaildesc
TAAA224M035G
KYOCERA AVX
Product No:
TAAA224M035G
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Description:
CAP TANT 0.22UF 20% 35V AXIAL
User Guide
Mfr KYOCERA AVX
Type Hermetically Sealed
Series TAA
Package Tape & Reel (TR)
Features Wet Tantalum
Tolerance ±20%
Capacitance 0.22 µF
Failure Rate -
Lead Spacing -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Axial
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 35 V
Lifetime @ Temp. -
Size / Dimension 0.142" Dia x 0.283" L (3.60mm x 7.20mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C