Home / Headers, Male Pins / T1M-10-GF-S-RA-TR
T1M-10-GF-S-RA-TR
detaildesc
T1M-10-GF-S-RA-TR
Samtec Inc.
Product No:
T1M-10-GF-S-RA-TR
Manufacturer:
Samtec Inc.
Description:
CONN HEADER SMD R/A 10POS 1MM
Update Time: 2024-07-19 18:04:57
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Samtec Inc.
Style Board to Cable/Wire
Series Micro Mate™ T1M
Package Tape & Reel (TR)
Features -
Shrouding Shrouded - 4 Wall
Termination Solder
Applications -
Contact Type Male Pin
Contact Shape Square
Mounting Type Surface Mount, Right Angle
Connector Type Header
Fastening Type Locking Ramp
Number of Rows 1
Pitch - Mating 0.039" (1.00mm)
Product Status Active
Voltage Rating 250VAC, 353VDC
Contact Material Phosphor Bronze
Insulation Color Natural
Insulation Height 0.126" (3.20mm)
Ingress Protection -
Base Product Number T1M-10
Insulation Material Liquid Crystal Polymer (LCP)
Number of Positions 10
Row Spacing - Mating -
Contact Finish - Post Gold
Contact Length - Post -
Current Rating (Amps) 3.3A per Contact
Operating Temperature -55°C ~ 85°C