
Samtec Inc.
Product No:
T1M-03-GF-S-RA-TR
Manufacturer:
Package:
-
Manufacturer Standard Lead Time:
-
Datasheet:
-
Description:
CONN HEADER SMD R/A 3POS 1MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
$2.7075
$2.7075
10
$2.46145
$24.6145
25
$2.33092
$58.273
50
$2.27696
$113.848
100
$2.16847
$216.847
250
$1.897416
$474.354
500
$1.84319
$921.595
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
| Mfr | Samtec Inc. |
| Style | Board to Cable/Wire |
| Series | Micro Mate™ T1M |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Features | - |
| Shrouding | Shrouded - 4 Wall |
| Termination | Solder |
| Applications | - |
| Contact Type | Male Pin |
| Contact Shape | Square |
| Mounting Type | Surface Mount, Right Angle |
| Connector Type | Header |
| Fastening Type | Locking Ramp |
| Number of Rows | 1 |
| Pitch - Mating | 0.039" (1.00mm) |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | 250VAC, 353VDC |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Insulation Color | Black |
| Insulation Height | 0.181" (4.60mm) |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | T1M-03 |
| Insulation Material | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Number of Positions | 3 |
| Row Spacing - Mating | - |
| Contact Finish - Post | Tin |
| Contact Length - Post | - |
| Current Rating (Amps) | 3.3A per Contact |
| Operating Temperature | -55°C ~ 85°C |
| Mated Stacking Heights | - |
| Overall Contact Length | - |
| Contact Finish - Mating | Gold |
| Contact Length - Mating | - |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Contact Finish Thickness - Post | - |
| Contact Finish Thickness - Mating | 3.00µin (0.076µm) |