
Samtec Inc.
Product No:
T1M-02-F-SH-L
Manufacturer:
Package:
-
Manufacturer Standard Lead Time:
6 Weeks
Datasheet:
-
Description:
CONN HEADER SMD R/A 2POS 1MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
$3.287
$3.287
10
$2.98395
$29.8395
25
$2.82606
$70.6515
50
$2.76051
$138.0255
100
$2.62903
$262.903
250
$2.300406
$575.1015
500
$2.234666
$1117.333
1000
$1.906042
$1906.042
2500
$1.7746
$4436.5
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
| Mfr | Samtec Inc. |
| Style | Board to Cable/Wire |
| Series | Micro Mate™ T1M |
| Package | Strip |
| Features | - |
| Shrouding | Shrouded - 4 Wall |
| Termination | Solder |
| Applications | - |
| Contact Type | Male Pin |
| Contact Shape | Square |
| Mounting Type | Surface Mount, Right Angle |
| Connector Type | Header |
| Fastening Type | Locking Ramp |
| Number of Rows | 1 |
| Pitch - Mating | 0.039" (1.00mm) |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | 250VAC, 353VDC |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Insulation Color | Natural |
| Insulation Height | 0.181" (4.60mm) |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | T1M-02 |
| Insulation Material | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Number of Positions | 2 |
| Row Spacing - Mating | - |
| Contact Finish - Post | Tin |
| Contact Length - Post | - |
| Current Rating (Amps) | 3.3A per Contact |
| Operating Temperature | -55°C ~ 85°C |
| Mated Stacking Heights | - |
| Overall Contact Length | - |
| Contact Finish - Mating | Gold |
| Contact Length - Mating | - |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Contact Finish Thickness - Post | - |
| Contact Finish Thickness - Mating | 3.00µin (0.076µm) |