STHD887M100ESHS
detaildesc
STHD887M100ESHS
Vishay Sprague
Product No:
STHD887M100ESHS
Manufacturer:
Vishay Sprague
Description:
STHS887M100DESH
User Guide
Mfr Vishay Sprague
Type Hermetically Sealed
Series STH
Package Bulk
Ratings -
Features Wet Tantalum
Tolerance ±20%
Capacitance 880 µF
Failure Rate -
Lead Spacing -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Axial, Can
Product Status Active
Voltage - Rated 100 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension 0.375" Dia x 1.062" L (9.52mm x 26.97mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code -
ESR (Equivalent Series Resistance) 600mOhm @ 120Hz