STE6000-16T4KI
detaildesc
STE6000-16T4KI
Vishay Sprague
Product No:
STE6000-16T4KI
Manufacturer:
Vishay Sprague
Description:
CAP TANT 6000UF 10% 16V AXIAL
User Guide
Mfr Vishay Sprague
Type Hermetically Sealed
Series SuperTan®, Extended STE
Package Tray
Features Wet Tantalum
Tolerance ±10%
Capacitance 6000 µF
Failure Rate -
Lead Spacing -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Axial, Can
Product Status Active
Voltage - Rated 16 V
Lifetime @ Temp. -
Size / Dimension 0.406" Dia x 1.062" L (10.31mm x 26.97mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code T4
ESR (Equivalent Series Resistance) 300mOhm