STE470-75T3KI
detaildesc
STE470-75T3KI
Vishay Sprague
Product No:
STE470-75T3KI
Manufacturer:
Vishay Sprague
Description:
CAP TANT 470UF 10% 75V AXIAL
User Guide
Mfr Vishay Sprague
Type Hermetically Sealed
Series SuperTan®, Extended STE
Package Bulk
Features Wet Tantalum
Tolerance ±10%
Capacitance 470 µF
Failure Rate -
Lead Spacing -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Axial, Can
Product Status Active
Voltage - Rated 75 V
Lifetime @ Temp. -
Size / Dimension 0.406" Dia x 0.766" L (10.31mm x 19.46mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code T3
ESR (Equivalent Series Resistance) 600mOhm