
Samtec Inc.
Product No:
ST4-15-1.00-L-D-L-K-TY
Manufacturer:
Package:
-
Manufacturer Standard Lead Time:
-
Datasheet:
-
Description:
CONN HDR 30POS SMD GOLD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Please send RFQ , we will respond immediately.
| Mfr | Samtec Inc. |
| Pitch | 0.016" (0.40mm) |
| Series | Razor Beam™ ST4 |
| Package | Bulk |
| Features | Board Lock, Pick and Place |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Connector Type | Header, Center Strip Contacts |
| Contact Finish | Gold |
| Number of Rows | 2 |
| Product Status | Active |
| Height Above Board | 0.121" (3.07mm) |
| Base Product Number | ST4-15 |
| Number of Positions | 30 |
| Mated Stacking Heights | 4mm, 4.5mm |
| Contact Finish Thickness | 10.0µin (0.25µm) |