
Samtec Inc.
Product No:
SSM-106-F-SV
Manufacturer:
Package:
-
Manufacturer Standard Lead Time:
6 Weeks
Datasheet:
-
Description:
CONN RCPT 6POS 0.1 GOLD SMD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
$1.862
$1.862
10
$1.62355
$16.2355
100
$1.450745
$145.0745
500
$1.20897
$604.485
1000
$1.03626
$1036.26
5000
$0.918821
$4594.105
10000
$0.898092
$8980.92
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
| Mfr | Samtec Inc. |
| Style | Board to Board or Cable |
| Series | SSM |
| Package | Tube |
| Features | - |
| Termination | Solder |
| Applications | - |
| Contact Type | Female Socket |
| Contact Shape | Square |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Connector Type | Receptacle, Pass Through |
| Fastening Type | Push-Pull |
| Number of Rows | 1 |
| Pitch - Mating | 0.100" (2.54mm) |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | 405VAC, 572VDC |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Insulation Color | Black |
| Insulation Height | 0.290" (7.37mm) |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | SSM-106 |
| Insulation Material | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Number of Positions | 6 |
| Row Spacing - Mating | - |
| Contact Finish - Post | Tin |
| Contact Length - Post | - |
| Current Rating (Amps) | 5.2A per Contact |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Mated Stacking Heights | - |
| Contact Finish - Mating | Gold |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | - |
| Contact Finish Thickness - Post | - |
| Contact Finish Thickness - Mating | 3.00µin (0.076µm) |