SS5-60-3.50-L-D-K-TR
detaildesc
SS5-60-3.50-L-D-K-TR
Samtec Inc.
Product No:
SS5-60-3.50-L-D-K-TR
Manufacturer:
Samtec Inc.
Description:
0.50 MM RAZOR BEAM LP SLIM SOCK
User Guide
Mfr Samtec Inc.
Pitch 0.020" (0.50mm)
Series Razor Beam™ SS5
Package Tape & Reel (TR)
Features Pick and Place
Mounting Type Surface Mount
Connector Type Socket, Outer Shroud Contacts
Contact Finish Gold
Number of Rows 2
Product Status Active
Height Above Board 0.132" (3.35mm)
Base Product Number SS5-60
Number of Positions 120
Mated Stacking Heights 4.5mm, 5.5mm, 6mm