SN2R2M050ST
detaildesc
SN2R2M050ST
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
SN2R2M050ST
Description:
CAP ALUM 2.2UF 20% 50V RADIAL
User Guide
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Series SN
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 2.2 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.079" (2.00mm)
Polarization Bi-Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 50 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max) 0.433" (11.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 25 mA @ 120 Hz
ESR (Equivalent Series Resistance) 72.38Ohm @ 120Hz