SM72238TD-3.3/NOPB
detaildesc
SM72238TD-3.3/NOPB
Texas Instruments
Product No:
SM72238TD-3.3/NOPB
Manufacturer:
Texas Instruments
Package:
TO-252-3
Manufacturer Standard Lead Time:
Datasheet:
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 100MA TO252-3
User Guide
Mfr Texas Instruments
PSRR -
Series SolarMagic™
Package Tube
Output Type Fixed
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Product Status Active
Control Features -
Current - Output 100mA
Base Product Number SM72238
Protection Features Over Current, Over Temperature
Number of Regulators 1
Output Configuration Positive
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max) 30V
Voltage Dropout (Max) 0.6V @ 100mA
Current - Supply (Max) 14 mA
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package TO-252-3
Current - Quiescent (Iq) 140 µA
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V