SLP102M180H3P3
detaildesc
SLP102M180H3P3
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
SLP102M180H3P3
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 180V SNAP
User Guide
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Series SLP0712TE (750W)
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 1000 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Polarization -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Product Status Active
Voltage - Rated 180 V
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max) 1.181" (30.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
ESR (Equivalent Series Resistance) 199mOhm