Home / Oscillators / SIT9366AC-2CF-33N66.000000
SIT9366AC-2CF-33N66.000000
detaildesc
SIT9366AC-2CF-33N66.000000
SiTime
Product No:
SIT9366AC-2CF-33N66.000000
Description:
MEMS OSC XO 66.0000MHZ LVDS SMD
Type XO (Standard)
Output LVDS
Ratings -
Function -
Frequency 66 MHz
Mounting Type Surface Mount
Base Resonator MEMS
Package / Case 6-SMD, No Lead Exposed Pad
Product Status Active
Size / Dimension 0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Voltage - Supply 3.3V
Frequency Stability ±10ppm
Height - Seated (Max) 0.035" (0.90mm)
Operating Temperature -20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max) 79mA