Home / Oscillators / SIT9366AC-1BF-33N70.656000
SIT9366AC-1BF-33N70.656000
detaildesc
SIT9366AC-1BF-33N70.656000
SiTime
Product No:
SIT9366AC-1BF-33N70.656000
Description:
MEMS OSC XO 70.6560MHZ LVPECL
Type XO (Standard)
Output LVPECL
Ratings -
Function -
Frequency 70.656 MHz
Mounting Type Surface Mount
Base Resonator MEMS
Package / Case 6-SMD, No Lead
Product Status Active
Size / Dimension 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Voltage - Supply 3.3V
Frequency Stability ±10ppm
Height - Seated (Max) 0.035" (0.90mm)
Operating Temperature -20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max) 89mA